Myśl o stworzeniu wyjątkowego pokoju dziecięcego pojawia się w głowach rodziców niemal natychmiast, gdy dowiadują się, że rodzina ma się powiększyć. Warto wtedy pamiętać, że wnętrze, które powstanie, powinno spełniać marzenia i wyobrażenia rodziców, ale również być bardzo funkcjonalne i bezpieczne - takie, w którym i maleństwo i jego najbliżsi będą się czuli komfortowo.
Przemyślany układ
Oczekiwanie na przyjście malucha na świat to wyjątkowy czas dla przyszłych rodziców. W ferworze radosnych przygotowań zapadają istotne decyzje, m.in. o tym, gdzie stanie łóżeczko i tym samym, gdzie dziecko będzie miało swój własny kąt. Jeśli dysponujemy w domu lub mieszkaniu osobnym pomieszczeniem, które czeka na przybycie maleństwa, urządzanie go należy rozpocząć od dokładnego przemyślenia i rozplanowania przestrzeni. Wnętrze, które teraz aranżujemy dla noworodka, z upływem czasu będzie się zmieniać, warto więc od początku zaplanować je w sposób praktyczny. Nie oznacza to rezygnacji z marzeń o pięknym, przytulnym i pełnym uroku pokoju dla naszej pociechy, jednak baldachimy, karuzele z pozytywką i zasłonki warto zostawić na koniec - odpowiednio dobrane detale podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza
- Często dla dziecka wybieramy najmniejszy pokój w domu czy w mieszkaniu, dlatego też odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ma tutaj kluczowe znaczenie. Idealnym rozwiązaniem są meble na wymiar, dzięki którym możemy wykorzystać każdy centymetr powierzchni, jaką dysponujemy. – tłumaczy Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor - Jeśli chcemy postawić na funkcjonalne rozwiązanie, warto pomyśleć o pojemnej szafie z drzwiami przesuwnymi, które w odróżnieniu od drzwi uchylnych, nie zabierają dodatkowej przestrzeni podczas użytkowania. Odpowiednio skonfigurowane wnętrze szafy pozwoli na sprawną organizację ubranek i licznych akcesoriów. Już na etapie jej projektowania warto pomyśleć o wygospodarowaniu osobnego miejsca na ubranka, artykuły pielęgnacyjne, zabawki a nawet wózek spacerowy, którego ulokowanie zwykle nastręcza sporych trudności – dodaje.
Szafa w pokoju dziecięcym jest największym sprzymierzeńcem w utrzymywaniu porządku. Ponadto, dzięki wybraniu mechanizmów cichego domykania, pozwala na swobodne użytkowanie bez obaw o zakłócenie snu naszego maleństwa. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę - fronty szaf można z czasem wymienić, dopasowując je do wieku dziecka i jego późniejszych zainteresowań.
Oczywiście szafa to nie jedyny mebel, jaki może znaleźć swoje zastosowanie w pokoju malucha. Doskonale sprawdzi się także komoda, na której będzie można położyć przewijak. Warto wtedy w szufladach komody umieścić wszystko, co może być potrzebne podczas przewijania. Atrakcyjny i urokliwy mebel zapewni rodzicom wygodę i sprawi, że wszystko będzie ,,pod ręką”. Komodę z przewijakiem najlepiej usytuować w bliskim sąsiedztwie łóżeczka. – Decydując się na komodę zwróćmy uwagę na odpowiednią konfigurację szuflad. Zadbajmy także o to, by nasza komoda miała mechanizmy zapewniające ciche domykanie. Ciekawe zestawienie funkcjonalnej komody i szafy pozwala stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat, w którym i maluch i jego rodzice będą się czuli naprawdę wyjątkowo. – doradza Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor.
Kącik dla rodzica
Nie możemy zapominać, że rodzice w pokoju dziecka spędzają naprawdę dużo czasu i również potrzebują miejsca, które zapewni im pełen komfort. Miejsca, w którym będą mogli nakarmić maleństwo, utulić je w ramionach do snu. Idealnie sprawdzi się tu wygodny fotel. Właściwie ustawiony powinien znajdować się w sąsiedztwie łóżeczka, z odpowiednim dostępem do światła, które jednak nie będzie na tyle intensywne, aby maleństwu utrudniać zasypianie a rodzicowi odpoczynek.
Najważniejszym punktem pokoju dla niemowlaka jest łóżeczko. Pamiętajmy, by stanęło w miejscu, do którego mamy wygodny dostęp, z dala od źródeł ciepła i przeciągów. Zwykle zależy nam, aby ten wyjątkowy mebel był bajecznie estetyczny i dobrze komponował się z całością wyposażenia, dokonując zakupu musimy jednak pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej twardości materaca i ateście gwarantującym bezpieczeństwo maleństwa.
Kolor ma znaczenie
Coraz mniej rodziców ulega dziś stereotypom kolorystycznym, które przypisują odcienie różu dziewczynce a błękity chłopcom - dzięki temu w dziecięcych pokojach częściej pojawiają się biele, beże, jasna zieleń, szarości. Wybierając kolor mebli i ścian pamiętajmy jednak, że kolorystyka wnętrza będzie miała wpływ na samopoczucie naszej pociechy, dlatego też warto unikać zbyt rażących, ostrych i intensywnych barw, które mogą powodować rozdrażnienie malucha.
Całość uzupełnijmy dodatkami, które podkreślą urok tego miejsca: ramki ze zdjęciami, maskotki, ciekawa karuzela nad łóżeczko, czy lampa dająca ciepłe, przyjemne światło sprawią, że wnętrze nabierze przytulnego charakteru. W efekcie odpowiednio przemyślanych działań powstanie miejsce wyjątkowe: jednocześnie przytulne i funkcjonalne, w którym przeżyjemy wiele pięknych chwil z naszym maleństwem.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/pokoj-dla-maluszka-jak-go-urzadzic-by-byl-funkcjonalny